راهنمای استفاده از میوه خشک کن برقی

برخی از میوه‌های خشک را می‌توان با خیساندن در آب گرم یا آهسته جوشاندن دوباره آبدار و مرطوب کرد. این کار معمولا برای میوه‌های خشک‌شده‌ای مانند سیب، زردآلو، هلو، آلو و گلابی به‌کار می‌رود.  انبه و پاپایای خشک‌شده را می‌توانید یک ساعت قبل از استفاده در آب سرد بخیسانید تا آبدار و مرطوب شوند.

نحوه شستشو و نگهداری از میوه خشک کن برقی 

۱_ از فرو بردن قسمت بالای میوه خشک کن که حاوی موتور و المنت است در آب پرهیز کنید و برای تمیز کردن آن از دستمال مرطوب و کمی مایع ظرفشوئی استفاده کنید .

۲_ برای تمیز کردن سبد های خشک کن ، آنها را در آب ولرم و مایع ظرفشویی قرار داده تا خیس بخورد و سپس از برس پلاستیکی نرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید .

۳_ از استفاده سیم ظرفشویی و یا مواد ساینده برای تمیز کردن پرهیز کنید و هم چنین از شستشو توسط ماشین ظرفشویی نیز خودداری نمایید .

آشنایی با قطعات میوه و سبزی خشک کن

  1.       درپوش حاوی موتور : این قطعه که نقش درپوش را نیز دارد شامل موتور ، المنت و کلید خاموش روشن می باشد و شبکه های آن برای گردش هوا است .
  2.      سینی های خشک کن : از این سینی ها برای قرار دادن میوه و سبزی و خشک کردن آنها استفاده می شود و هر سینی ظرفیت حدود ۳ عدد سیب برش خورده را داراست ، دستگاه میوه خشک کن دارای 3، ۵ ، 6 و الی بیشتر عدد سینی است .
  3.      قسمت کفی دستگاه : از این قسمت برای درست کردن لواشک و یا خشک کردن ادویه ها می توانید استفاده کنید .
  4.      پایه های لاستیکی : این پایه ها باعث استقرار بهتر خشک کن می شود .
  5.      کلید خاموش و روشن : از این کلید جهت خاموش و روشن کردن موتور خشک کن استفاده می شود .

نحوه استفاده از میوه و سبزی خشک کن

میوه های برش زده را در سینی ها قرار دهید و سعی کنید از پوشاندن تمام شبکه های میوه خشک کن پرهیز نمایید ، تا هوای گرم داخل دستگاه خوب گردش نماید . برای کارایی بهتر فقط از تعداد سینی های مورد نیاز استفاده کنید . پس از چیدن سینی های حاوی میوه بر روی هم ، در پوش را روی آنها قرار دهید ، دو شاخه را به برق وصل کنید و دستگاه میوه خشک کن را توسط ( کلید خاموش و روشن ) روشن کنید تا خشک کردن میوه ها شروع شود .

 

 

خشک کردن :

خشک کردن خوردنی ها راهی بسیار خوب برای نگهداری آنها است . با استفاده از دمای کنترل شده هوا از بالا به طرف پایین دمیده شده و سپس از میان شبکه سینی ها به طرف بالا گردش می کند .

گردش هوا باعث خارج شدن رطوبت از مواد خوراکی و نهایتا خشک شدن آن می شود . این روش طعم ، مزه و خواص میوه ها را بخوبی حفظ میکند .

با خشک کردن میوه ها و سبزی های تازه و رسیده می توانید تمام سال و همه فصول از آنها استفاده کنید و لذت ببرید .

نگهداری میوه و سبزی خشک شده بسیار آسان است و چون حجم آن کم شده است فضای بسیار کمی را برای نگهداری اشغال میکند .

میوه و سبزیهای خشک شده را با استفاده از ظروف در بسته که از ورود هوا جلوگیری می کنند می توان برای زمان های طولانی نگهداری کرد .

میوه ها و سبزی هایی که با دستگاه میوه خشک کن پارس خزر خشک می کنید کیفیت ، طعم و رنگ بهتری از مواد موجود در فروشگاه ها داراست و دلیل آن عدم استفاده از نگهدارنده های شیمیایی و رنگ مصنوعی است .

شما می توانید انواع ادویه ها ، سبزی ها ، گلها را با این دستگاه خشک کنید و با مرطوب سازی مجدد سبزی ها می توانید این مواد را برای استفاده در سس ها ، سوپ ها و انواع غذاها آماده کنید . با استفاده از میوه خشک کن برقی پارس خزر میوه های خشک شده ، لواشک آلو ، گلابی ، سیب و غیره را درست کنید و از این تنقلات سالم و کم کالری لذت ببرید .

نکته قابل توجه

برای کسب بهترین نتایج از مواد اولیه خوب مانند میوه های رسیده ، سالم و شیرین و سبزی های تازه استفاده کنید . در صورتی که می خواهید از میوه هایی که برای مصرف تازه شکل خوبی ندارند استفاده کنید حتما قسمت های خراب آنها را جدا کنید .

میوه ها و سبزی هایی را که می خواهید خشک کنید خوب بشویید و قسمت های خراب آن را جدا کرده و دور بریزید .

آماده سازی های اولیه باعث شکل و رنگ بهتر ، طعم و بوی بهتر و خشک شدن سریعتر می شود و هم چنین به طول مدت نگهداری مواد خشک شده می افزاید . در صورتی که بخواهید رنگ میوه ها تغییر نکند قبل از خشک کردن کمی آب لیمو و یا آب آناناس به آنها بزنید .

برش زدن میوه ها جهت استفاده در میوه خشک کن

میوه ها و انواع مواد خوراکی را بصورت یک شکل و اندازه برش دهید . مواد می توانند بصورت رنده شده ، خردشده و یا ورقه شده آماده شوند . ضخامت ۵ میلیمتر بهترین اندازه برش براش خشک شدن میوه ها می باشد .

زمان خشک کردن میوه در میوه خشک کن برقی 

زمان خشک شدن میوه ها به عوامل متعددی مانند ابعاد ، ضخامت ورقه و رطوبت محیط بستگی دارد . بنابراین پیشنهاد می شود خشک کردن را عصر شروع نمائید ، چون زمان تقریبی لازم برای خشک کردن میوه ها حدود ۱۲ ساعت است . قطعه ای از میوه خشک شده را بردارید ، اجازه دهید خنک شود سپس آنرا نصف کنید ، نباید هیچ گونه رطوبتی مشاهده شود .

خشک شدن نامتقارن میوه ها در میوه خشک کن

اگر مشاهده کردید که در یک طرف سینی ، میوه های خشک نشده وجود دارد سینی را بچرخانید و سینی های پائین را با بالا جابجا کنید .

نگهداری میوه های خشک شده

ظرف نگهداری بایستی خشک و تمیز باشد .

ظروف شیشه ای با درب فلزی برای این کار مناسب است . اگر میوه خشک شده را در کیسه نایلونی نگهداری می کنید کیسه نایلون را در یک محفظه که امکان نفوذ حشرات درآن نیست ، نگهداری کنید .

محل نگهداری میوه خشک شده بایستی خنک ، تاریک و خشک باشد .

بهترین دما برای نگهداری میوه های خشک بین ۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد است .

نیم پز کردن برخی میوه ها

میوه هایی مانند انجیر ، انگور و یا آلو با توجه به پوششی که دارند نیاز به نیم پز کردن دارند . میوه ها را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در آب در حال جوشیدن قرار دهید . سپس از آب جوش بیرون آورده و بلافاصله در آب یخ فرو ببرید . میوه ها را برش داده و خشک کردن میوه ها را شروع کنید . اجازه دهید تا میوه ها پس از خشک شدن کاملا خنک شوند . اکثر میوه ها پس از خشک شدن نرم و قابل جویدن هستند .

خشک کردن سبزی ها در سبزی خشک کن

سبزی ها را بشویید و ضایعات را کاملا جدا کنید . بعضی از سبزی ها که مدت پخت آنها طولانی است نیاز به نیم پز کردن دارند . روش نیم پز کردن سبزی ها ، آب را در یک قابلمه به جوش بیاورید . سبزی ها را در داخل یک آبکش فلزی قرار داده و روی بخار آب در حال جوشیدن قرار دهید و در آن را ببندید . به مدت ۱ الی ۵ دقیقه بخارپز کنید . بلافاصله پس از بخار پز کردن در آب یخ ، خنک کنید . آبکش کنید و با دستمال آنرا خشک کنید . سپس شروع به خشک کردن سبزی ها نمائید . اجازه دهید تا سبزی ها پس از خشک شدن خنک شوند . سبزی ها پس از خشک شدن کاملا سخت می باشند و هیچ گونه نرمی در آنها مشاهده نمی شود .

 

درست کردن لواشک درون میوه خشک کن

لواشک را با انواع میوه های تازه و کنسرو شده می توان درست کرد .

  1.      داخل قسمت کفی میوه خشک کن را با نایلون بپوشانید .
  2.      میوه تازه و یا کنسرو شده را کاملا له کنید تا خمیر یکدست درست شود .
  3.      خمیر حاصل را روی نایلونی که در قسمت کفی دستگاه قرار داده اید پهن کنید ( به ضخامت ۵ میلی متر )
  4.      خشک کردن لواشک را شروع کنید و تا زمانی که وسط لواشک در صورت لمس کردن با دست چسبناک نباشد ادامه دهید .
  5.       اگر لواشک را وقتی گرم است از نایلون جدا کنید راحتتر جدا می شود . آنرا لوله کنید و به اندازه های مورد نظر ببرید .

 

یادآوری های ایمنی برای میوه و سبزی خشک کن

قبل از اولین استفاده از دستگاه میوه خشک کن آن را بصورت خالی به مدت ۳۰ دقیقه روشن کنید و سپس طبق دستور آن را بشوئید و خشک نمائید .

در هنگام استفاده ، کنار دیوار ، پرده و روی سطح فلزی قرار ندهید .

همیشه قبل از جدا کردن دو شاخه از برق ، دستگاه میوه خشک کن را توسط کلید آن خاموش کنید.

زمانی که از دستگاه میوه خشک کن استفاده نمی کنید آن را از برق جدا کنید .

از استفاده از سیم های رابط پرهیز کنید .

از این دستگاه فقط برای خشک کردن سبزی و میوه استفاده کنید .

قسمت برقی دستگاه میوه خشک کن را در آب فرو نبرید .

در صورت تمایل جهت خرید میوه و سبزی خشک کن می توانید از طریق سایت سیف کالا به آدرس اینترنتی https://cifkala.ir مراحل ثبت سفارش خود را درانجام داده تا دستگاه میوه خشک کن را درب منزل تحویل بگیرید .

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*